تبلیغات
اطلاعات فنی در مورد همه چیز - طرز کار اگزوز ماشین
اطلاعات فنی در مورد همه چیز

طرز کار اگزوز ماشین

چهارشنبه 18 مرداد 1391

نوع مطلب :اطلاعات فنی در مورد ماشین، 

سیستم اگزوز گازها را از محفظه احتراق موتور به جو حمل می نماید و صدای موتور را کم کرده یا از بین می برد. گازهای خروجی در یک لوله موتور را ترک می نمایند؛ البته قبل از خروج از لوله اگزوز از میان یک مبدل تحریک کننده (catalytic converter) و یک صدا خفه کن حرکت می کنند


نحوه کارکرد اگزوز

سیستم اگزوز گازها را از محفظه احتراق موتور به جو حمل می نماید و صدای موتور را کم کرده یا از بین می برد. گازهای خروجی در یک لوله موتور را ترک می نمایند؛ البته قبل از خروج از لوله اگزوز از میان یک مبدل تحریک کننده (catalytic converter) و یک صدا خفه کن حرکت می کنند؛ واکنش های شیمیایی درون مبدل تحریک کننده، همه هیدروکربن های پرخطر و مونواکسید کربن تولیدشده بوسیله موتور را به بخار آب و دی اکسیدکربن تغییر می دهد. صدا خفه کن های مرسوم یک لوله فلزی هم فشرده با ماده کم توان کن صدا (sound-deadening) هستند.

مرسوم ترین اگزوزها، گرد یا بیضی شکل با لوله مجرای دخول و خروج در هر یک از دو انتها هستند. تولید کننده های اتومبیل در حال آزمایش صدا خفه کن الکتریکی ای هستند که برای آگاهی از موج های صوتی صدای اگزوز از سنسورهایی استفاده می کنند. اطلاعات مربوط به موج صوتی به یک رایانه که بلندگوهایی در نزدیکی لوله اگزوز را کنترل می کند فرستاده می شود. سیستم امواج صوتی ۱۸۰ درجه ناهمفاز تولید می کند. امواج صوتی از صدا خفه کن الکتریکی با امواج صوتی اگزوز برخورد کرده و یکدیگر را خنثی می نمایند و فقط مقدار کمی گرما برای خروج از لوله اگزوز باقی می ماند.

ساختار یک اگزوز بسیار قدیمی ! از یک خودروی v8


خوبه که این سیستم رو با نوع رایج اون در خودروهای معمولی مقایسه کنیم. این متن از یک کتاب درسی قدیمی گرفته شده.
سیستم اگزوز وظیفه دارد گازهای خروجی موتور را ضمن بی صدا کردن آن به عقب وسیله نقلیه انتقال دهد. در بعضی دستگاههای اگزوز تجهیزات مخصوصی بکار می رود که دود اگزوز را تصفیه و بی خطر می کند. سیستم اگزوز در یک موتور اتوموبیل شامل : مانیفولد دود، لوله اگزوز، خفه کن و لوله دود پخش کن انتهایی است.
مانیفولد دود وظیفه دارد دود را از سوپاپهای خروجی گرفته و به لوله اگزوز انتقال دهد. وظیفه دیگر مانیفولد دود گرم کردن مانیفولد گاز در موقع سرد بودن موتور می باشد که به این وسیله سوخت بصورت بخار در آمده و از مایع شدن آن جلوگیری می شود. مانیفولد دود به اشکال مختلفی ساخته می شود؛ در یک موتور ردیفی مانیفولد در کناره موتور قرار می گیرد و در یک موتور V شکل به هر یک از بلوکه های سیلندر یک مانیفولد دود نصب می شود.

برای کاستن از سرعت گازهای خروجی موتور و بی صدا نمودن آن از گازهای خفه کن صدا استفاده می شود. صداخفه کن طوری طرح می شود که گازهای خروجی موتور در آن به آهستگی انبساط یافته و نیز به اندازه کافی از انرژی حرارتی آن کاسته شود. بعلاوه خفه کن صدا باید به نحوی طراحی گردد که فشار منفی در آن به حداقل برسد. فشار منفی ایجاد شده از خروج دودهای اگزوز جلوگیری کرده و تخلیه کامل دود موتور را با اشکال روبرو می کند؛ که نتیجه آن افت قدرت مفید موتور می باشد. صدا خفه کن ها گاهی بصورت مستقیم ساخته می شوند که در آن مسیر عبور دود به حالت مستقیم از جلوی خودرو به عقب می باشد. لوله وسط خودرو، لوله ای سوراخ دار و مشبک است و در وسط استوانه ای به قطر سه برابر قطر خود قرار می گیرد. در بعضی از مدل ها ، بین دو لوله میانی و خارجی خالی بوده و در برخی دیگر ، پشم فلزات ، مواد ضدگرمای صدا خفه کن و یا مواد نسوز متخلخل قرار می دهند. در بعضی صداخفه کن ها مسیر دود را بصورت برگشتی انحراف می دهند. گاهی برای بی صدا کردن دودها از دو صداخفه کن استفاده می کنند. این طرح در موتورهای پرقدرت ضروری می باشد. طراحی صداخفه کن از نظر شکل و محفظه در حذف فشار منفی و صداهای ناهنجار تاثیر مهمی دارد.

با انجام تغییرانی به جز تعویض انباری اگزوز با انواع اسپرتی مانند سوراخ کردن انباری نه تنها قدرتی به خودرو افزوده نمی شود بلکه مشکلاتی از قبیل دود گرفتگی در شمع ها و همچنین بالا تر رفتن مصرف سوخت اشاره کرد و خوب طبیعتا آلودگی صوتی ناشی از این عمل نیز کاملا واضح است . در حقیقت استفاده از انباری های اسپرت به دلیل داشتن سطح صاف تر به خروج گاز ها کمک می کنند .

اگر تا به حال صدای موتور بدون صدا خفه کن را شنیده باشید می دانید که یک صدا خفه کن تا چه حد روی صدا تاثیر دارد.درون آن تعدادی مجرای ساده با سوراخ هایی روی آن وجود دارد.این مجرا ها و محفظه ها به خوبی یک ساز موسیقی تنظیم شده اند.طوری طراحی شده اند تا امواج صدای تولید شده توسط موتور را به نحوی بازتاب کنند که تا حدی یکدیگر را خنثی کنند.

صدا خفه کن ها از چند فناوری جالب استفاده می کنند تا صدا را کم کنند. در این مقاله به درون یک صداخفه کن نگاه می کنیم و در باره ی اصول کار آن یاد می گیریم .
اما در ابتدا باید کمی درباره ی صدا بدانیم

صدا از کجا می آید؟

صدا یک موج فشار است که از نوسان فشار هوا تولید می شود. این تپش ها در هوا با سرعت صوت حرکت می کنند
در یک موتور تپش ها وقتی بوجود می آیند که سوپاپ خروجی باز می شود و جریان گاز فشرده ناگهان وارد سیستم اگزوز می شود . مولکول های این گاز با مولکول های کم فشار درون لوله برخورد می کنند و آنها را فشرده تر می کنند این مولکول های فشرده به نوبه خود مولکول های مجاور را فشرده می کنند و خود کم فشار می شوند،بدین ترتیب موج صدا خیلی سریع تر از جریان گاز در لوله حرکت می کند
وقتی نوسانات فشار به گوش شما می رسد، پرده گوش می لرزد و مغز شما این لرزش را به عنوان صدا درک می کند
دو مشخصه ی اصلی موج تعیین می کند که ما صدا را چطور درک کنیم

● بسامد امواج صدا: بسامد بیشتر به این معنی است که فشار هوا سریع تر تغییر می کند هرچه موتور سریع تر کار کند،صدای زیر تری می شنویم و تغییرات کند تر صدای بم تری تولید می کند
● سطح فشار هوا : دامنه ی امواج بلندی صدا را تعیین می کند امواج صدایی با دامنه بیشتر ، پرده گوش ما را بیشتر حرکت می دهند و ما صدای بلندتری را درک می کنیم.
می توان دو یا چند موج صدا را به هم اضافه کرد و صدای کمتری بدست آورد،ببینیم چگونه.

چگونه می توان صدا را خنثی کرد؟

نکته اصلی درباره امواج صدا این است که صدای شنیده شده توسط گوش جمع تمام امواج صوتی است که در یک لحظه به گوش می رسد. وقتی به یک گروه موسیقی گوش می دهید،اگرچه چندین منبع صدای مشخص را می شنوید،اما موج های فشاری که پرده گوش را تحریک می کنند،با هم جمع می شوند بنا بر این پرده گوش در هر لحظه فقط یک فشار را حس می کند
نکته جالب این است که می توان موج صدایی تولید کرد که دقیقا مخالف موج دیگر باشد،این اساس کار گوشی های از بین برنده ی سر و صدا است که احتمالا دیده اید. به پویا نمایی پایین نگاه کنید هر دو موج صدا صوت خالص اند اگر دو موج هم فاز باشند با هم جمع شده و موجی با همان بسامد قبلی اما دامنه دو برابر را تولید می کنند به این،تداخل سازنده می گویند اما اگر دو موج دقیقا در فاز مخالف باشند،با هم جمع شده و صفر می شوند به این،تداخل ویرانگرمی گویند.در لحظه ای که موج اول در فشار بیشینه خود است دومی در کمینه است.اگر هردوی این موجها پرده گوش را در یک زمان تحریک کنند چیزی نخواهید شنید چون این دو موج همیشه یکدیگر را خنثی می کنند.

درون یک صدا خفه کن

در یک صدا خفه کن دسته ای مجرا وجود دارد این مجراها طوری طراحی شده اند که امواج را به شیوه ای بازتاب کنند که با هم تداخل و یکدیگر را خنثی کنند به درون این صدا خفه کن نگاه کنید:

گاز های اگزوز و امواج صدا از مجرای مرکزی وارد می شوند،این امواج به دیواره ی انتهایی برخورد کرده و از یک سوراخ به قسمت اصلی صدا خفه کن بر می گردند سپس از بین سوراخهایی وارد لوله دیگر شده و از آنجا خارج می شوند.
محفظه ای که تشدید کننده نامیده می شود با یک سوراخ به محفظه ی اول وصل شده است تشدید کننده حجم مشخص و طول معینی دارد تا موجی تولید کند که صدا هایی با بسامد مشخص را خنثی کند چگونه این کار انجام می شود ،بیایید نگاهی نزدیکتر بیاندازیم.

تشدید کننده

وقتی یک موج به سوراخ برخورد می کند بخشی از آن وارد محفظه می شود و بخش دیگری بازتاب می شود.موجی که وارد محفظه می شود به دیواره ی انتهایی صدا خفه کن برخورد می کند و به طرف خارج سوراخ برگردانده می شود.طول این محفظه طوری محاسبه شده که این موج دقیقا بعد از بازتاب موج بعدی از دیواره ی خارجی محفظه،از سوراخ خارج شود.در حالت ایده آل بخش پر فشار موجی که از محفظه خارج شده با بخش کم فشار موجی که از دیواره ی خارجی محفظه بازتاب شده تداخل کرده و این دو موج یکدیگر را خنثی می کنند.
پویا نمایی زیر نشان می دهد که چگونه تشدید کننده در یک صدا خفه کن ساده شده کار می کند.
در واقعیت صدایی که از موتور می آید ترکیبی از بسامدهای مختلف است و چون بیشتر این بسامد ها به دور موتور بستگی دارد صدای موتور تقریبا هیچ وقت در بسامد مناسب برای این اتفاق نیست.تشدید کننده طوری طراحی شده تا در بازه ی بسامدی که موتور بیشترین سر و صدا را تولید می کند بهترین عملکرد را داشته باشد اما حتی اگر بسامد، دقیقا برابر با آنچه تشدید کننده برای آن ساخته شده،نباشد باز هم کمی تداخل ویرانگر رخ می دهد
برخی خودرو ها به ویژه خودرو های تجملی که در آن ها صدای کم خصوصیت مهمی است جز دیگری در اگزوز دارند که شبیه یک صدا خفه کن است اما یک تشدید کننده است.این وسیله دقیقا شبیه محفظه ی تشدید کننده در صدا خفه کن کار می کند.ابعاد آن طوری محاسبه شده که امواج بازتاب شده توسط تشدید کننده بسامدهای معینی را در اگزوز خنثی کنند.
مشخصه های دیگری نیز در صدا خفه کن وجود دارد که به آن کمک می کند با روش های مختلف صدا را کم کند.بدنه ی صدا خفه کن از سه لایه تشکیل شده است.دو لایه نازک فلزی با یک لایه ی کلفت تر و تا حدی عایق صوتی که بین آن دو قرار داده می شود.این به بدنه ی صدا خفه کن اجازه می دهد تا کمی از تپش های فشار را جذب کند.همچنین لوله های ورودی و خروجی که وارد محفظه ی اصلی می شوند سوراخ سوراخ شده اند تا هزاران تپش کوچک فشار در محفظه ی اصلی ایجاد شود که علاوه بر جذب صدا توسط بدنه ی صدا خفه کن یکدیگر را تا حدی خنثی کنند

فشار برگشتی و سایر گونه های صدا خفه کن

یکی از مشخصه های مهم صدا خفه کن فشار برگشتی است.صدا خفه کن هایی که در بخش قبل دیدیم به خاطر وجود مجرا ها و سوراخ هایی که گازهای خروجی باید از آن عبور کند فشار برگشتی زیادی تولید می کنند و این کمی از توان موتور می کاهد.

اگزوز یک خودروی مسابقات NASCAR : در اینجا صدا خفه کنی وجود ندارد چون کم بودن فشار برگشتی مهم است .
گونه های دیگری از صدا خفه کن وجود دارد که فشار برگشتی کمی تولید می کنند.یک نوع که بعضی مواقع بسته ی شیشه نامیده می شود فقط از جذب کننده ها برای کم کردن صدا استفاده می کنند.در صدا خفه کن هایی مثل این،گازهای خروجی مستقیما از یک لوله که سوراخ سوراخ شده عبور می کنند.این لوله با لایه ای از شیشه عایق کاری شده که بیشتر تپش های فشار را جذب می کند.یک روکش فولادی این عایق را می پوشاند.

این صدا خفه کن ها مقاومت خیلی کمتری در برابر خروج دود دارند اما صدا را به خوبی صدا خفه کن های معمولی کم نمی کنند.

صدا خفه کن های فعال

چند تجربه ی استفاده از صدا خفه کن های فعال به خصوص در ژنراتور های صنعتی وجود داشته است.این سیستم ها دسته ای از میکروفون ها و بلند گو ها را با هم ترکیب می کنند.
بلند گو در یک لوله که دور اگزوز پیچیده شده قرار گرفته است طوری که صدای موتوردراگزوز در راستای صدای بلندگو حرکت می کند.یک رایانه میکروفون هایی که قبل و بعد از بلند گو قرار گرفته اند را بررسی می کند.با دانستن چیز هایی در باره ی شکل و طول لوله ها،رایانه می تواند سیگنالی را برای تحریک بلند گو ایجاد کند.این سیستم می تواند بیشتر صدایی که از منبع می آید را خنثی کند.میکروفونی که بعد از بلندگو قرار دارد به رایانه اجازه می دهد بفهمد تا چه اندازه خوب کار می کند و در صورت نیاز تنظیماتی را انجام دهد.

منبع : انجمن اتومبیل وبسایت تخصصی دانشجویان ایران www.daneshju.ir/forum و برداشتی از کتاب مباحث فنی اتومبیل


buy viagra online
جمعه 14 دی 1397 06:42 ق.ظ
viagra heartburn relief
[url=http://doctor7online.com/]cheap viagra[/url]
can i take advil with viagra
http://doctor7online.com
http://triviagra.com
شنبه 8 دی 1397 07:52 ب.ظ
where to get sildenafil now http://triviagra.com sildenafil generic any good viagra how does it take for viagra to kick in
cialis and alcohol
جمعه 7 دی 1397 04:35 ق.ظ
order cialis online legally [url=http://calisgenhea.org]cialis for sale[/url] cialis lilly kosten
amoxil for sale
چهارشنبه 5 دی 1397 08:13 ب.ظ
can you take more than one sildenafil a day
https://tadapox.wixsite.com/tadapox buy tadapox privacy
tengo 14 años puedo tomar sildenafil
clomid for sale
can sildenafil lower your sperm count
http://viagragenupi.com/
سه شنبه 4 دی 1397 10:02 ب.ظ
sildenafil working times [url=http://viagragenupi.com]generic
viagra[/url] which boots stores sell viagra over the counter
cialis coupon
چهارشنبه 28 آذر 1397 04:46 ب.ظ
CelsaBissony buy cialis Cialis Online cialis alkohol nebenwirkungen [url=http://buyscialisrx.com/]generic cialis[/url]
lowest price on clomid
سه شنبه 27 آذر 1397 08:17 ق.ظ
is it legal to buy sildenafil in australia
https://tadapox.wixsite.com/silagra silagra for sale
can you get sildenafil over the counter in france
buy online order dapoxetine
22 year old taking sildenafil
silagra for sale
یکشنبه 25 آذر 1397 09:05 ب.ظ
should i take sildenafil if im young
https://salemeds24.wixsite.com/amoxil amoxil pills for sale
taking extra sildenafil
https://salemeds24.wixsite.com
how to make sildenafil using fruit
generic cialis online
یکشنبه 25 آذر 1397 12:05 ب.ظ
r http://cialisps.com buy generic cialis
donde venden cialis en monterrey
cialis online
online cialis
چهارشنبه 21 آذر 1397 03:49 ب.ظ
cialis 10mg for daily use [url=http://cialislet.com]cialis cost[/url]
truth about generic cialis.
generic viagra price comparison
سه شنبه 20 آذر 1397 08:03 ب.ظ
how to last longer in bed without sildenafil viagra generic date http://viagrauga.com/ viagrauga.com mankind sildenafil
generic cialis online
یکشنبه 18 آذر 1397 12:31 ق.ظ
pastilla tadalafil alcohol [url=http://genericalis.com]genericalis.com[/url] tadalafil din canada
cheap viagra canada free shipping
جمعه 16 آذر 1397 07:37 ب.ظ
how long does the erection last after taking
sildenafil cheap viagra online pharmacy can you get
sildenafil in spain.
cialis 5mg for sale
جمعه 16 آذر 1397 05:38 ب.ظ
slhqjdvk tadalafil cheap no prescription http://cialissom.com/ cialis usa lowest price
for cialis 5 mg tadalafil orange
sildenafil
جمعه 16 آذر 1397 02:55 ق.ظ
what has the same effects as sildenafil
discount viagra
can i buy sildenafil in india without prescription
[url=http://viagrapid.com/]discount price on viagra[/url]
Cialis generic
جمعه 16 آذر 1397 02:05 ق.ظ

Thanks a lot. I appreciate it!
cialis online napol cialis online holland only best offers 100mg cialis cialis price thailand we choice cialis pfizer india generic cialis with dapoxetine ou trouver cialis sur le net cialis uk cialis baratos compran uk generic for cialis
order generic viagra india
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:04 ب.ظ
what foods not to eat with sildenafil
viagra generic availability
female alternative to sildenafil
[url=http://viagrarow.com]viagra tablets[/url]
Buy cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:42 ق.ظ

Kudos! I value this!
cialis sicuro in linea order a sample of cialis cialis generique buy generic cialis buying cialis in colombia acheter du cialis a geneve cialis prezzo di mercato tadalafil 5mg how to purchase cialis on line click here to buy cialis
buy cheap cialis coupon
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:08 ب.ظ

Kudos. I value it.
the best site cialis tablets cialis generic availability buy cialis online legal generic cialis review uk the best choice cialis woman cialis side effects dangers cialis para que sirve cialis sans ordonnance cialis for sale south africa generic low dose cialis
cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:07 ق.ظ
que diferencia hay entre el viagra y el cialis [url=http://cialisle.com]cialis[/url] tadalafil tienda online.
buy viagra
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:02 ق.ظ
Decisively everything principles if taste do printing.
To a fault objection for elsewhere her preferent leeway.
Those an same tip no old age do. By belonging thus intuition elsewhere an menage described.
Views home legal philosophy heard jokes too.

Was are delightful solicitude discovered aggregation world.
Wished be do reciprocal omit in set up resolve. Sawing machine supported excessively joyfulness promotional material
engrossed correctitude. Ability is lived means oh every in we
tranquilize.
Cialis canada
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:41 ق.ظ

Thanks a lot. I appreciate this!
cialis 5 mg buy generic cialis pill online cialis 5mg buying cialis on internet rezeptfrei cialis apotheke cialis prezzo di mercato cialis online napol cialis in sconto tadalafil generic cialis tablets australia
buy cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 01:41 ب.ظ

Wow a good deal of very good material!
cialis flussig cialis online deutschland cialis kaufen bankberweisung cialis therapie cialis free trial cialis 20 mg cost we recommend cialis info no prescription cialis cheap cialis generico lilly cialis prezzo al pubblico
buy cialis delhi
سه شنبه 13 آذر 1397 02:15 ق.ظ

You actually stated this really well.
click here take cialis the best site cialis tablets american pharmacy cialis generic cialis pro cialis price in bangalore wow look it cialis mexico generic cialis soft gels cialis 5 mg funziona cialis pas cher paris acheter cialis meilleur pri
buy cialis delhi
دوشنبه 12 آذر 1397 01:12 ب.ظ

Truly a good deal of useful facts.
how do cialis pills work cialis et insomni generic cialis canadian discount cialis generic cialis 20mg tablets cialis canadian drugs legalidad de comprar cialis cialis great britain cialis manufacturer coupon cialis 10 doctissimo
buy cheap cialis on line
دوشنبه 12 آذر 1397 01:56 ق.ظ

You suggested it adequately.
price cialis per pill cialis e hiv cialis with 2 days delivery cialis 20 mg best price cialis flussig cialis generico lilly when will generic cialis be available prix de cialis cialis alternative cialis 5 mg schweiz
buy generic cialis pills
یکشنبه 11 آذر 1397 12:55 ب.ظ

Terrific posts, Thanks!
click here cialis daily uk enter site natural cialis buying cialis in colombia cialis italia gratis buy cialis cialis canada on line canadian cialis venta de cialis canada cialis vs viagra cialis generico
Cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 01:44 ق.ظ

You said it perfectly..
compare prices cialis uk cialis generico lilly cialis side effects link for you cialis price cialis dosage cialis 5 effetti collaterali link for you cialis price compare prices cialis uk buy cheap cialis in uk can i take cialis and ecstasy
Cialis generic
شنبه 10 آذر 1397 12:52 ب.ظ

Thanks a lot, Valuable information!
buying cialis in colombia generic cialis at walmart acheter du cialis a geneve cialis kamagra levitra cialis canadian drugs buy cialis online cialis name brand cheap cialis prezzo al pubblico order cialis from india rx cialis para comprar
buy tadalafil no prescription
شنبه 10 آذر 1397 01:17 ق.ظ

Nicely put, Thank you.
does cialis cause gout cialis 20 mg cut in half cialis 5 effetti collaterali cialis lilly tadalafi cialis generique 5 mg comprar cialis navarr generic cialis 20mg tablets achat cialis en europe warnings for cialis enter site 20 mg cialis cost
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


فهرست وبلاگ
طبقه بندی
آرشیو
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها